تبلیغات
تک سوار - معرفی استان اردبیل

معرفی استان اردبیل

نویسنده :بهنام کنعانی
تاریخ:چهارشنبه 1 دی 1389-05:12 ق.ظ


استان زیبای اردبیل با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد یكی از مناطق جالب گردشگری در ایران می باشد. مهمترین ویژگی این استان آب و هوای مطبوع و خنك این منطقه در فصول بهار و تابستان می باشد . مساحت آن بالغ بر 18011 كیلومتر مربع است كه از شمال به جمهوری آذربایجان، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به استان آذربایجان شرقی محدود است.

بر اساس آخرین تقسیمات كشوری استان اردبیل شامل شهرستانهای: اردبیل ، بیله سوار، پارس آباد ، خلخال ، مشگین شهر ، مغان ، نمین ، نیر ، كوثر (كیوی ) و شهر توریستی سرعین بوده و دارای 17 شهر و 21 بخش و 63 دهستان می باشد .

استان اردبیل با مجموعه ای از دیدنیهای طبیعی وتاریخی ، یكی از قطبهای سیاحتی كشور محسوب میشود . دهها آبگرم معدنی خروشان و جوشنده از اعماق زمین با خواص طبی مختلف ، سالانه میلیونها نفر از گردشگران را از نقاط مختلف كشور و كشورهای خارجی بسوی خود می كشاند .

آثار تاریخی ، زیارتی و سیاحتی اردبیل :

1ـ‌ مجموعة بقعة‌ شیخ صفی الدین اردبیلی شامل موزه چینی خانه ، گنبد الله الله ، مسجد جنت سرا، خانقاه ، چله خانه ، شهید گاه ، چراغ خانه و حرمخانه . این بقعه اثری نفیس و ارزشمند یكی از سندهای افتخار آذربایجان است كه متعلق به دوران صفویه بوده و مزار شیخ صفی ، همسرش ، شاه اسماعیل صفوی و جمعی از شهیدان جنگ چالدران در آن قرار دارد . با حفاریهای جید بعمل آمده در اطراف بقعه قدمت آن به دوره ایخانیان پیوند می خورد .

2ـ‌ مقبرة شیخ جبرائیل جد شاه اسماعیل صفوی در قریة كهر آلان ( شیخ كلخوران )

3ـ‌ موزة بقعة‌ شیخ صفی

4ـ‌ مسجد جمعه مربوط به دورة‌ سلجوقی (بنای اولیه مربوط به قبل از اسلام به دوره اشكانی )

5 ـ‌ مجموعه بازار اردبیل با سراها و تیمچه ها و راسته های متعدد متعلق به

دوران صفویه بوده و یاد آور دوران طلایی جاده ابریشم است .

6ـ‌ یازده پل تاریخی مربوط به دورة‌ صفوی

7ـ شش باب حمام مربوط به دورة‌ صفوی

8ـ‌ پنج باب خانه مربوط به دورة‌ صفوی

9ـ‌ مجموعة‌ همجوار بقعه شیخ صفی مربوط به دورة‌ ایلخانی

10ـ‌ مسجد میرزاعلی اكبر مرحوم

11ـ‌ ویرانة‌ آتشكده ساسانیان در قریة‌ آتشگاه

12ـ‌ امامزاده صالح

13ـ قیز امامزاده سی (امامزادة‌ حلیمه خاتون )

14ـ‌ برج شاطر گنبدی در روستای صومعه

15ـ گنجینه مردم شناسی اردبیل در حمام تاریخی ظهیرالاسلام

آبگرمهای استان اردبیل:

1ـ‌ شهر سیاحتی سرعین : سرعین در 29 كیلومتری غرب اردبیل در دامنة كوه سبلان واقع است و آبـگرمهای معدنی گاومیش گلی ، ساری سو ، قهوه سویی ، آب چشم ، قره سو (اعصاب سویی ) ، ژنرال سویی ، پهنلو ، شفا سویی می باشد . همچنین آبگرم بئش باجیلار دارای استخر و امكانات فیزیوتراپی و بهداشتی دیگر می باشد و نیز مجتمع آبدرمانی سبلان یكی از مجهزترین مجتمعهای آبدرمانی كشور و خاورمیانه می باشد كه شامل سه دستگاه استخر ، دوازده حوضچه آبگرم گروهی با آبگرم تحت فشار (جكوزی ) ، هفت دستگاه حوضچة آبگرم ساده ، چهار دستگاه گرمخانه (سونا ) ،‌ دو واحد خدمات آبدرمانی واقع در پاركی به مساحت 2 هكتار و پاركینگ اختصاصی و دارای دو طبقة‌ مجزا جهت استفادة‌ بانوان و آقایان . این شهر با داشتن 5 هتل مجهز و بیش از 120 میهمانپذیر و مسافرخانه دارای امكانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان عزیز می باشد .

2- مجموع آبـگرمهای مشگین شهر : كه شامل ( قوتـور سوئی ، شـابیل ، قینرجه ،‌ ایلاندو ، موئیل ، ملك سویی، آق سو ) می باشد .3ـ‌ آبگرم سردابه یا ساری داوا: كه خاصیت درمانی برای بیماران یرقان و بیماری زردی دارد و در نزدیكی شهرستان اردبیل می باشد .

4ـ‌ آبگرم برجلو و قینرجه در نیر

5ـ آب معدنی بیله درق

6ـ‌ آبگرم خلخالدریاچه های استان اردبیل :

1ـ دریاچة‌ شورابیل : این دریاچه قبلا بسیار شور بوده است ولی امروزه با افزودن شدن آب شیرین از شوری آن كاسته شده ، بطوریكه نوعی ماهی در آن پرورش داده میشود .

این دریاچه دارای امكانات تفریحی ، ورزشی و فرهنگی بسیاری است از جمله : قایق رانی ، پیست دو و میدانی ، دوچرخه سواری ، باغ وحش ، هتلهای مجهز و زیبا ، مجموعه شهر بازی برای بچه ها ، رستوران در وسط دریاچه و 000

2ـ ‌دریاچة‌نئور فیروزه ای بر نگین استان اردبیل : این دریاچه در 48 كیلومتری جنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال در یكی از دره های كوهستان باغیروو در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر 210 هكتار و عمق متوسط 5 متر یكی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران می باشد . در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین كمان كه از زمرة‌ بهترین نوع ماهیان دنیا می باشد در آن پرورش داده میشود كه هر ساله تعداد زیادی از مردم جهت ماهیگیری و كوهنوردی و استفاده از مناظر بدیع و بینظیر منطقه و هوای خنك و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند .

3ـ‌ دریاچه شور گل

4ـ‌ دریاچه نوشهر

5ـ‌ دریاچه آلوچه

6ـ‌ دریاچه كمی آباد

7ـ‌ دریاچه ملا احمد

8ـ مرداب قره سو كه زیستگاه پرندگان آبی است .كوههای استان اردبیل:

1ـ رشته كوههای سبلان: سبلان پس از دماوند معروفترین كوه آتشفشان خاموش ایران می باشد كه قله سولطان سـاوالان آن با ارتفاع 4811 متر سومین نقطه مرتفع ایران می باشد . دهانه آتشفشانی قیفی شكل این كوه بصورت دریاچه ای بسیار زیبا و دل انگیز درآمده و حواشی آن در طول سال پوشیده از یخ و برف است .

2ـ ‌ ارتفاعات باغرو (تالش )‌

3‌ـ صلوات داغ

4ـ خروسلو

رودهای مهم استان :

1ـ‌ ارس (آراز )

2ـ‌ قره سو

3ـ دره رود

4ـ‌ خیاوچای

5ـ نمین چای

عصاره شهدآمیز گلهای رنگارنگ و عطرآگین طبیعت سرسبز سبلان مشهورترین سـوغات منطقه می باشد . حـلوای سیـاه اسـتان بصورت مـعجونی از جوانـه گندم و كره طبیعی نشاط بخش و مقوی میباشد .

صنایع دستی : 

گلیم ، جاجیم ، شال ، مسند ، سفالگری ، صنایع چوب مانند معرق ، منبت و خراطی ، مصنوعات چرمی و قالیبافی (قالیچة قوبای اردبیل بسیار معروف است ) قلاب بافی ، مفرش ، خورچین ، ورنی (ورنی و زیرانداز حاوی رنگها و طرحهایی برگرفته از طبیعت زیبای آذربایجان ، بیشتر توسط عشایر ایل سون دشت مغان بافته میشود ) از میان صنایع دستی استان مسند نمین شهرت جهانی دارد و از اقلام مهم صادرات استان به سایر نقاط كشور و كشورهای خارجی است .

غذاهای محلی :

‌آش دوغ ، پیـچاق قیمه ، كوفته ، لونگی ، خشـیل ، هرا ، قویـماق ، تـورشی قورمه ، سـاج ایچی سبزی قورمه ، سوغان سو ، اوماج آشی ، یارما آشی ، بوزباش ، قاتیق خوروشی ، تاس كابابی ، چیغیرتما ، ساری حالوا ، تر حالوا، زنجبیل حالواسی ، قیساوا ، قیقاناق و 000

سوغاتیهای اردبیل :

سرشیر، كره ، حلوای سیاه ، آبنبات ، شیرینیهای محلی و تخمة آفتابگردان ، عسل خالص سبلان،‌ داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
jackieowen.hatenablog.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:46 ق.ظ
I every time emailed this webpage post page to all my contacts,
since if like to read it then my friends will too.
What causes the heels of your feet to burn?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:32 ق.ظ
I was wondering if you ever considered changing the structure of
your blog? Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or
2 images. Maybe you could space it out better?
mihan
دوشنبه 6 دی 1389 10:13 ب.ظ
سلام و خسته نباشید بیشتر دقت بکنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo